Şirket İsmi Bulma Aracı

İsim bulma aracımızın firmanıza özel oluşturduğu yüzlerce ilham verici şirket ismi önerilerini anında ve hiçbir ücret ödemeden keşfedin.

Trusted by over 18 million users in the United States since 2010.

Şirket İsmi Bulma Aracı

Automate the naming process using our free AI-based name generator and generate business name ideas in seconds.

için önerilen arama sonucu
TIA AI

Dayan, şampiyon.
Sizin için harika isimler üretiyorum...

Şaşırtıcı gerçekler:

Yükleniyor...

Favorileriniz (0)
Sıfırla

Oluşturulan alan adının uzunluğu

Sıfırla

İsim fikriniz için bir sektör seçin.

Tarım
Sanat
Otomobil
Temizlik
İnşaat
Tasarım
E-ticaret
Eğitim
Etkinlik
Moda
Finans
Fitness
Sağlık
Pazarlama
Medya
Fotoğrafçılık
Teknoloji
Spor
Seyahat
Sıfırla

İşinizi tanımlayın

Sıfırla

Coca Cola, Apple, Microsoft gibi ilham veren markaları ekleyin.

Sıfırla

İsim fikri için bir veya iki kelime seçin.

Sıfırla

Daha önce bir kelime eklemek için Değiştirici Önekini kullanın.

Sıfırla

Sonrasına bir kelime eklemek için Değiştirici Son Eki'ni kullanın.

Sıfırla

İsim fikrine dahil edilecek bir kelime tanımlayın.

Sıfırla

Daha benzersiz hale getirmek için bir AI stili seçin.

Dansk
Deutsch
English
Español
Français
Bahasa Indonesia
Italiano
한국어
Bahasa Melayu
Norsk bokmål
Nederlands
Polski
Português
Português do Brasil
Русский
Svenska
ไทย
Türkçe
Sıfırla

İşletmenize ilişkin anahtar kelimeleri ekleyin.

Sonuçlar
- 36 +
Atla

Coming Soon...

Currently, this feature is only available to Premium subscribers.
Want to know when it becomes available? sign up for more details..

1. Şirketinizle İlgili Kelimeleri Belirleyin

Firmanızı ya da sektörünüzü tanımlayan anahtar kelimeleri isim bulma aracına yazın.

2. Şirket İsmi Önerilerini Görün

Yapay zeka destekli aracımızın ürettiği 1000’den fazla şirket ismi önerilerini görün ve gelişmiş filtreleme ile sonuçları özelleştirin.

3. Şirket İsminizi Seçin

En beğendiğiniz önerileri kaydedin ve alan adı sorgulaması da yaparak yeni şirket isminizi kullanmaya başlayın.

İşletme İsmi Oluşturmanın Faydaları

Hız ve Çeşitlilik
Oluşturucumuz, kendi başınıza düşünmeye çalıştığınızdan çok daha hızlı bir şekilde size iş ismi önerileri sunabilir. Binlerce seçenek arasından seçim yapma şansınız olacak.

Logo Oluşturucu
Mükemmel ismi bulduğunuzda, aracımız size bir logo oluşturmanıza yardımcı olabilir. Akılda kalıcı bir logo, işinizi hemen tanınır kılabilir.

Alan Adı Uygunluğu Kontrolü
Web siteniz için uygun bir alan adı bulmak konusunda endişeli misiniz? Oluşturucumuz, alan adının uygunluğunu kontrol ederek online varlığınızı kolayca almanıza yardımcı olur.

İsimleri Kaydetme
Harika fikirlerinizi kaybetmeyin. Favori isimlerinizi gelecekteki referanslar için kaydedebilirsiniz, böylece her zaman ulaşılabilir olurlar.

Marka Tescil Yeteneği
Markanızı koruma altına alın. İş isminizin yasal olarak size ait olduğundan emin olmak için oluşturucumuzda yerleşik marka tescili işlevini kullanabilirsiniz.

Şirketinize Nasıl İsim Verirsiniz?

İyi bir şirket ismi bulurken çeşitli analizler ve araştırmalar yapmanız gerekir. İşletmenize vereceğiniz isim her açıdan en mükemmeli yakalamalıdır. İşte bu kapsamda firma adı belirlerken dikkat etmeniz gereken 6 önemli husus:

Hedef kitle analizi

Kime hitap ettiğinizi anlamak yalnızca bir ürün geliştirirken değil firma ismi bulma aşamasında da çok önemlidir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini hesaba katarak ilgi çekmeyecek isim önerilerini eleyin ve ideal sonuca ulaşın.

Rakip analizi

Sektörünüzde en başarılı firmaların isim seçimi aşamasında neler yaptığını ve nasıl bir yol izlediğini tespit edin. Başarılı rakiplerinizin isimlerini bir liste şeklinde toplamak ve analiz etmek sizi diğerlerinden ayrıştıracak bir isim bulmanın ilk adımıdır. Buradaki en önemli husus taklit etmek değil, ilham almaktır.

Akılda kalıcılık

En etkili işletme isimlerinin ortak özelliği akılda kalıcı olmalarıdır. Potansiyel müşterilerinizin akıllarında yer edinmekte zorlanacağını düşündüğünüz bütün isim önerilerini elemelisiniz.

Sadelik ve kısalık

Şirket isimlerinin kısa ve sade olması bir tercih değil, zorunluluktur. Aksi halde seçtiğiniz isim hiçbir zaman markalaşamayabilir ve bu durum işletmenizin geleceğini olumsuz yönde etkileyebilir. Nitekim en başarılı şirket isimleri incelendiğinde de sadelik ön plana çıkar.

İsim geçmişi

İşletme ismi bulma aşamasında asla gözden kaçırılmaması gereken noktalardan bir tanesi de seçtiğiniz ismin geçmişini kontrol etmektir. Mükemmel bir isim bulmuş olsanız bile o isim önceden kötü bir şekilde kullanılmış olabilir ve bu durum yeni şirketinizin itibarını olumsuz etkileyebilir.

Dijital görünürlük

Seçtiğiniz isme ait alan adı ve sosyal medya kullanıcı isimlerinin başka bir kişi ya da şirket tarafından kullanılmıyor olması gerekir. Bu, yeni isminizi bütün mecralarda kolayca sahiplenmeniz için önemlidir. Beğendiğiniz isim önerilerinin domain sorgulaması da Şirket İsmi Bulma Aracı üzerinden kolayca yapılabilir.

Şirket İsmi Bulma Aracı Nasıl Kullanılır?

Yeni bir iş kurma sürecinde resmi prosedürlerin haricinde en çok zaman ayırmanız gereken konu şirket ismidir.

Kendi alanınızdaki başarılı firma isimlerini incelemek, önemli anahtar kelimeleri keşfetmek, alan adı sorgulamak ve yaratıcı isimler bulmak oldukça önemlidir. Bu nedenle en profesyonel marka danışmanlarıyla çalışsanız dahi ilgi çekici, etkili ve özgün bir şirket ismi bulmak her zaman çok zordur.

Ancak endişelenmenize gerek yok! Çünkü yapay zeka destekli Şirket İsmi Bulma Aracı sizin adınıza kapsamlı bir çalışma yapar ve yüzlerce yaratıcı şirket ismi önerilerini anında size sağlar. Üstelik aracımızı kullanmak tamamen ücretsizdir. Size sadece ilham verici isimler arasından seçim yapmak kalır.

En İyi Şirket İsmi Önerilerini Bulmak İçin 4 Tavsiye

Aracımızı kullanırken en iyi şirket ismi önerilerini bulmak için dikkate almanız gereken bazı tavsiyeler:

Firmanızla ilgili anahtar kelimeleri kullanın
Yanlış anahtar kelime seçimi işletmenizle alakasız firma isimlerinin oluşturulmasına neden olabilir.

Birden fazla anahtar kelime kullanın
Yapay zeka destekli aracımız daha fazla anahtar kelime kullanıldığında daha yaratıcı olabilir ve daha çeşitli sonuçlar üretebilir.

Filtreleme özelliğini kullanmayı ihmal etmeyin
Arama sonuçları sayfasının sol kısmındaki gelişmiş filtreleme özelliği ile işletmenize özel ve en alakalı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Birden çok sefer kullanın
Şirket İsmi Bulma Aracı’nı kullanmak için bir sınır ve kısıtlama söz konusu değildir. Aracımız, her denemenizde daha yaratıcı olabilir ve size farklı sonuçlar sunabilir.

Şirket İsmi Nasıl Seçilir?

Yukarıdaki kriterleri dikkate alarak şirket ismi bulma aracımızı kullandığınız ve yüzlerce öneri arasından işinizle ilgili olanları belirlediniz. Peki bu filtrelenmiş sonuçlar arasından en ideal ismi nasıl seçebilirsiniz?

Yeni bir şirket ismi bulma aşamasında atlamamanız gereken bazı konuları ve soruları sizin için derledik. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile isim listenizi iyice daraltabilir ve en ideal ismi bulabilirsiniz:

Şirket ismi kolay telaffuz ediliyor mu?

İsimlerini geniş kitlelere tanıtmak istiyorsanız işletmenizin adı kolayca telaffuz edilebilmeli. Bu noktada Türk şirketlerin karşılaştığı en büyük sorun Türkçe karakterlerdir. Eğer yurt dışına da hitap eden global bir şirket kuracaksanız İngilizce karakterler ile isim oluşturmanız faydalı olacaktır.

İsim hakkı konusunda sorun yaşar mıyım?

Seçilen ismin kullanım haklarının ya da patentinin başka bir şirkette olma ihtimali ileriki süreçte marka bilinirliğinizi çok fazla zedeler. Yasal süreçlerin yanında isim değiştirmek zorunda da kalırsınız. Bu nedenle öncelikle şirket ismi sorgulama işlemi yapılmalı ve firma adı resmi olarak tescil edilmeden kullanılmamalıdır.

Büyüme potansiyeline uygun mu?

Şirketin büyüme potansiyeli isim seçimi esnasında akla getirilmelidir. Örneğin il ve ilçe isimleri seçmek potansiyelinizi kısıtlayabilir. Aynı şekilde Türkçe veya farklı bir dile özgü isim seçmeniz farklı dillerde potansiyel büyümenizi olumsuz etkileyebilir.

Yanlış anlaşılma veya yorumlanmaya neden olur mu?

Beğenerek seçtiğiniz bir isim başka bir dilde ya da halk arasında kötü bir anlam ifade edebilir. Örneğin Estee Lauder’in “Country Mist” adlı makyaj malzemesi, Mist kelimesinin argoda gübre anlamına geldiği Almanya’da beklenen satış performansını veremedi! Bu nedenle seçilen ismin yanlış anlaşılmaya veya yorumlamaya sebebiyet vermediğinden emin olunmalıdır.

Alan adı müsait mi?

Yeni işletmeniz için bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Ancak şirket isminize ait alan adı (özellikle .com versiyonu) başka birisi tarafından alınmış olabilir. Bu durumda insanlar tarafından daha az güvenilen diğer alan adı uzantılarını kullanmak yerine farklı bir isim seçmeyi tercih edebilirsiniz.

Sosyal medya hesap ismi müsait mi?

Tıpkı alan adı uygunluğu gibi sosyal medya kullanıcı adı uygunluğu da müşterilerinizin sizi en hızlı şekilde bulması açısından önemlidir. Bu nedenle hedef kitlenize göre özellikle Facebook, Youtube, Instagram, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya platformlarında firmanızın adı ile aynı isimde bir hesap olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Alan Adının Önemi

Alan adı, diğer bilinen ifadesiyle domain, dijital dünyada şirketinizi temsil eden en önemli varlık. Çünkü mevcut ve potansiyel müşterileriniz internet sitenize alan adınızı kullanarak ulaşır. Fakat 1500’den fazla alan adı uzantısının olması hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığına yol açabilir.

Dünyada en çok “.com” uzantısı kullanıldığı için tüketiciler bu uzantıya sahip internet sitelerine daha fazla güvenir. Öte yandan ülkelere ait üst seviye alan adlarını kullanmak da oldukça yaygın bir yöntemdir.

Örneğin Türkiye’de “com.tr” uzantısı, “.com” uzantısına önemli bir alternatif oluşturur. Ancak her durumda beğendiğiniz şirket adına ilişkin domain başkası tarafından alınmışsa farklı alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak, domaininizi aldıktan sonra sosyal medya adresleriniz için de hesap açmayı unutmayın.

Business Name Generator ve Zyro Karşılaştırması

Hem Business Name Generator hem de Zyro işletmeniz için anahtar kelimelere dayalı isimler oluşturmanıza yarar. Her iki araç da ücretsizdir ve yapay zeka desteklidir. Ancak Zyro, Türkçe kelimeler girseniz dahi onları İngilizceye çevirip öneriler oluşturur.

Dolayısıyla Zyro ile içinde Türkçe kelime geçen bir öneri bulamazsınız. Üstelik filtreleme özelliği de yoktur. Ancak Business Name Generator ile girdiğiniz anahtar kelimeler ile ilgili yüzlerce öneri alırsınız. Ayrıca sektörünüze özel olarak da sonuçları kısaltabilirsiniz.

İlgili anahtar kelimeye göre hangi oluşturucunun size daha iyi bir öneri verdiğini kolayca test edebilirsiniz. Bunun için her iki araca da gidin, aynı kelimeleri girip oluştur düğmesine basın ve sonuçları inceleyin.

Aracımızın Önerdiği Şirket İsmi Örnekleri

İşte bizim seçtiğimiz kombinasyonlar ve aracımız tarafından sunulan harika isim önerilerinin bir listesi:

Kullanılan Kelimeler: Tekno, perde, gurme, oto, Anadolu, giyim

 • Appetit Perde
 • Teknoable
 • Fresh Anadolu
 • Teknozilla
 • Country Gurme
 • Fanbase Giyim
 • Otory
 • Tekno Excel
 • Pasha Giyim
 • Mode Anadolu
 • Impulse Gurme
 • Nexus Gurme
 • Commune Giyim
 • Otozen
 • Perdeium
 • Energise Giyim
 • Giyim Core
 • Delta Perde
 • Oto Kalibre
 • Tekno Model

İş Buzz’larını Alın

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere haftalık iş bilgileri için İngilizce bültenimize abone olun:

 • Trend olan iş haberleri
 • Özel abone ayrıcalıkları 
 • Uygulanabilir büyüme ipuçları

Sektör Liderleri Tarafından Destekleniyor

İşletme Adınızı Oluşturmada İlk Adımı Atın

Trusted by over 18 million users in the United States since 2010.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Şirketler isimlerinde genellikle C, S ve A harflerini kullanırlar. Öte yandan dünyaya açılmak isteyen şirketlere kolay telaffuz edilebilirliği sağlamak için isimlerinde Ç, Ö, İ, Ş, Ü, Ğ, H ve V harflerinden uzak durmaları tavsiye edilir.

Şirket ismi araştırması uzun ve zor bir süreçtir. Rakiplerinizi analiz etmeli, hedef kitle araştırması yapmalı, büyüme potansiyelini düşünmeli ve alan adı sorgulaması yapmanız gerekir. Bunun yanında Şirket İsmi Bulma Aracı’nı kullanarak da profesyonel isim tavsiyelerini tamamen ücretsiz şekilde elde edebilirsiniz.

Kişi isimlerini şirket ismi olarak kullanmak yaygın bir isimlendirme stratejisidir. Soyad tek başına kullanılabileceği gibi ad-soyad ikilemesinin ilk harfleri veya ilk heceleri de tercih edilebilir. Fakat kullanılacak ismin, bir marka isminin taşıması gereken diğer kriterleri taşıdığından emin olunmalıdır.

Şehir ve ilçe isimleri şirket ismi olabilir. Bu tür isimler yüz binlerce hatta bazen milyonlarca kişi tarafından tanındığı için yeni kurulan şirket, bahsi geçen tanınırlıktan yararlanarak kendi bilinirliğini arttırabilir. Ancak özellikle yurt dışına açılma planınız varsa bu tarz isimler sizi kısıtlayabilir.

Seçilen şirket isminin bir başka şirket tarafından kullanılıp kullanılmadığı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Müdürlüğünün internet sitesindeki “Unvan Sorgulama” bölümü kullanılarak araştırılabilir.

Ayrıca E-Devlet’teki “Ticari İşletme ve Şirket Sorgulama” isimli hizmeti kullanarak da sorgulama yapılabilir.
We use cookies to offer you our service. By using this site, you agree to our: çerez politikasını incele